Şampiyonluktan Fazlasını Kazandık

Artık ‘İyi bir altyapı eğitimi almış olsaydım…’ diye başlayan cümleler duymak istemiyoruz!
Şampiyonluktan Fazlasını Kazandık.

FourFourTwo Temmuz 2011 Tamer Sivrikaya Röportajı Aşağıdaki gibidir.

Fenerbahçe U-15 takımının Türkiye ve Nike Premier Cup Avrupa şampiyonluğunu görmezden gelemezdik. Teknik patrona kendisinin ve takımının nereden gelip nereye gittiğini sorduk

“Budapeşte’de düzenlenen Nike Premier Cup Avrupa Şampiyonası’ndan kupayla döndük. Bu elbette bizi gururlandırdı ama kupadan çok daha önemli kazanımlarımızoldu. Oyuncularım gözlerinde büyüttükleriAvrupa’yı ve Avrupalı rakiplerini tanıdılar. Algıları değişti. Bu 15 yaşındaki bir genç için çok önemli bir adım. En çok zorlayacağını düşündüğümüz rakip PSV Eindhoven’dı. İlk maçı onlara karşı oynayıp kazanınca namağlup şampiyonluk geldi. Anıl Demir en iyi kaleci seçildi, Aziz Ceylan gol kralı oldu. Sırada ağustos ayında Manchester’da düzenlenecek olan Dünya Kupası var. Hedefimiz orada da kupayı oynayacağımız iyi futbolla kazanmak.”

“Fenerbahçe altyapısında 2006 yılında köklü bir değişiklik yapıldı. Şenol Çorlu’nun göreve gelmesiyle birlikte yeni bir dönem başladı. Ben de bu dönemin başından beri burada bulunduğum için şanslı olduğumu düşünüyorum. Ortak bir hedefimiz ve kusursuz bir iletişimimiz var. Özellikle profesyonel anlamda başarılı olmuş eski futbolcularla yine belirli seviyelerde futbol oynayıp üzerine futbol antrenörlüğünün akademik eğitimini almış arkadaşlarımızla uyumumuz üst seviyede. Bu konuda Şenol Çorlu’nun biz genç antrenörlere verdiği desteği de es geçmemek lazım. Futbolcuların sadece saha içinde değil, saha dışında da rahat etmeleri için bütün ayrıntıları düşü- nüyoruz. Kaldıkları yerlere, eğitimlerine, beslenmelerine, sosyalleşmelerine özen gösteriyoruz. Kendi ayaklarının üzerinde durabilmeleri için aylık bir gelir sağlıyoruz.”

“Fenerbahçe altyapısı için Türkiye’nin hemen her yerinde futbolcu izleniyor. Lig süresince özel olarak görevlendirilen arkadaşlarımız var. Çok geniş bir tabanın içinden oyuncu çıkarıyoruz. Ayrıca belli dönemlerde yapılan seçmeler var. Her oyuncu en az bir sezon boyunca izleniyor. İstediğimiz oyuncuyu kulübe getirmekte zorluk çekmiyoruz. Bu sezon FB TV’nin altyapı maçlarını sürekli olarak canlı yayınlaması, altyapıdaki başarıların sürekli medyada yer bulması, velilerin ve futbolcuların altyapı konusunda ilk RöportajHilal GülyurtFotoğraf Barış Tekin Altta Üçüncü şampiyonluk yapım aşamasında tercihlerine Fenerbahçe’yi koymalarında büyük katkı sağladı.”

“Aziz Yıldırım bütün yaş gruplarında oynanan maçları fırsat buldukça izler ve yetenekli çocukları gördükçe heyecanlanır. Gökay İravul, Okan Alkan, Berk Elitez, Mert Günok, Ertuğrul Taşkıran Aziz Yıldırım tarafından yıllarca gözlemlendi. Bizi mutlu edense en az onlar kadar yetenekli daha birçok futbolcuya sahip olmamız. Aykut Kocaman’ın altyapıyı sonuna kadar değerlendirmek için elinden geleni yapıyor. Bunun için Şenol Çorlu ile birlikte ciddi bir mesai harcıyorlar.”

“Altyapı antrenörlüğünde sadece taktik, teknik öğretmekle iş bitmiyor. Bu birçok alt başlığı olan bir iş. Türk futbolcular sürekli altyapılarının yetersizliğinden yakınır. Bu bahsettiğim alt başlıkların doldurulamamasından kaynaklanıyor. Biz artık futbolculardan “Eğer iyi bir altyapı eğitimi almış olsaydım…” diye başlayan cümleler duymak istemiyoruz.”

“Oyuncularımla aynı evrelerden yakın zamanda geçtiğim için onları çok iyi anlıyorum. Küçük yaşta anne babadan ayrılmanın, hayata dair kaygı- ların ne demek olduğunu biliyorum. Onlarla sadece tesislerde değil, tesis dışında da arkadaş gibi görüşüyoruz. İşini seven, iyi bir ekiple çalışıyorum. Her gün birbirimizi eleş- tirip yaptıklarımızı masaya yatırıyoruz.Futbolun teorisinde de pratiğinde de çok eğleniyoruz. Amacım adım adım yükselmek. Yükselirken de gelecekte bana gerekecek her türlü donanımı tamamlamak.”

“Antrenörlük eğitimi almak benim için çok sevdiğim bir oyuncağın meraktan vidalarını sökmek gibiydi. Yıllarca oyunun içinde oldum. 1996 senesinde Zonguldak Erdemirspor altyapısında oynamaya başladım. Yine aynı yıl genç milli takımlara seçildim ve Galatasaray altyapısına transfer oldum. Üç sene Galatasaray’da oynadım. Sonra birçok oyuncu gibi yetiştiğim kulüpte oyuncu çokluğundan dolayı barınamadım. 2000 yılında Galatasaray’dan ayrıldığımda sudan çıkmış balık gibiydim. Üç sezon Beylerbeyi’nde, bir sezon Yeniköyspor’da oynadım. En iyi olduğum dönemde iki dizimden de ciddi şekilde sakatlandım.”

“Galatasaray’da oynadığım dönemde Marmara Üniversitesi’nde Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Antrenörlük bölümünde okumaya başlamıştım. Sakatlığım uzun sürüp futbol oynayamayınca oyunu dışardan gözlemlemek benim için daha kolay oldu. Bu konuda araştırmalar yaptım, okuluma daha da önem verdim. Bunu yaparken çok mutluydum ama aynı dönemde sakatlığımdan dolayı ömür boyu içimde ukde olacağını bilerek futbolu bırakmak zorunda kaldım. Ondan sonra futbola antrenörlük yaparak hizmet etmeye karar verdim.”

“2006 yılında Fenerbahçe’den antrenörlük teklifi aldım. Okulum yeni bitmişti ve heyecanla kabul ettim. Bu iş hayatımın dönüm noktası oldu. Fenerbahçe’de 13, 14 ve 15 yaş gruplarında çalıştım. 14 ve 15 yaş gruplarında şampiyonluk yaşadım.

FourFourTwo Temmuz 2011

İlgili Görseller